Ljubica Jovanović Mental & Motivational Coach |
O meni |
Tenis koučing |
Koučing |
Radionice |
Blog |
Kontakt |
Saznajte više |
Budi u „zoni“
Neki od vas su samo čuli za ovo stanje, većina od vas ga je iskusila jedanput ili više puta tokom meča. Neki od vas postavljaju cilj da lakše ulaze u „zonu“, neki da se zadrže što duže u njoj.
Svaki teniser će drugačije, a s druge strane slično ili isto opisati ovo stanje „biti u zoni“. To je stanje potpune fokusiranosti, imate osećaj kao da u potpunosti igrate svoju igru, da vam sve ide od ruke.
Za početak ću navesti neke faktore koji olakšavaju ulazak u „zonu“. Na prvom mestu je dobra priprema. Pod ovim podrazumevam i fizičku i mentalnu. Pre svega osećate se potpuno spremnim, na treninzima ste vrlo zadovoljni svojom igrom, u poslednje vreme niste ispravljani tehniku, već su vam udarci automatizovani i nakon takvog trenažnog procesa osećaj vam je „Spreman sam za ovaj turnir!“. Onda naravno, odradite dobro fizičko zagrevanje, dobro zagrevanje tela i udaraca, ali i mentalno. Mentalna priprema za meč počinje veče pre meč ili ukoliko igrate dva meča istog dana, odmah nakon odrađene analize počinje mentalna priprema za naredni meč. Pozitivno raspoloženje je deo mentalne pripreme i vrlo neophodno ukoliko želite da odigrate kvalitetan i dobar meč. Iskustvo takođe olakšava kontrolu emocija i prevelike uzbuđenosti, treme i anksioznosti, što je takođe preduslov za lakši ulazak u „zonu“. Dobra koncentracija i fokus na stvari koje možete kontrolisati samo mogu olakšati i značajno uticati na ulazak i duži ostanak u sadašnjosti. Koncentracija je nešto što se ne stiče rođenjem, već je to proces i niz veština koje se moraju razvijati kroz sistematične vežbe na terenu kao i van terena. U toku meča uslovi okoline i pozitivan feedback od trenera, roditelja, okruženja su takođe faktori koji olakšavaju ulazak u „zonu“.
Neki od najčešćih faktora koji onemogućavaju opuštenost, motivisanost i fokus na igru je preveliki pritisak i fokus na pobedu na prvom mestu. Ukoliko se od igrača očekuje pobeda ili ukoliko on sam sebi nametne pritisak da mora da pobedi, sprečava sam ulazak u „zonu“. Isto tako, prevelika opuštenost i razmišljanje poput „Ovaj protivnik je baš loš, lako ću ga rabiti!“ dovode do nedovoljne fizičke i mentalne pripreme, jer igrač smatra da nema potrebe za tim, do nedovoljne motivisanosti, a samim tim do lošeg otvaranja meča. Nakon toga se vrlo često desi nemogućnost kontrole udaraca, preopterećenost rezultatom jer rezultat nije krenuo u vašu korist, za čim sledi nervoza, strah od poraza, panika, nemogućnost držanja emocija pod kontrolom, a sve to dobodi do zgrčenosti mišića, potpunog gubitka i nemogućnosti fokusiranja i koncentracije, i na kraju do poraza.
Okruženje i uticaj vremenskih prilika, takođe, ukoliko igrač nije savladao tehnike držanja emocija pod kontrolom, mogu biti pogubne za igru. Pod ovim podrazumevam publiku, vetar, kišu...
Niz grešaka i fokus na tehničku izvedbu udarca, fokus na to gde se greši izbacuje igrača iz ritma, stvara nervozu, strah i sve već gore navedeno.
Promena trenera, par prethodno loše odigranih mečeva, loša komunikacija sa trenerima, roditeljima, nedovoljna priviknutost na vremensku zonu, mnogo stresnih stvari iz prošlosti...
Podugačak je spisak stvari koji može poremetiti igrača i izbaciti ga iz „zone“, ali u nastavku se želim baviti jednom od najvažnijih stvari koja olakšava ulazak u „zonu“ i vraća igrača u igru. To je razgovor koji igrač vodi sam sa sobom pre početka i tokom meča. Postavljam izazov za sve tenisere i teniserke. Na prvom treningu zadajte sebi zadatak da oslušnete svoje misli. Kakav razgovor vodite sami sa sobom kada pogrešite ili neiskoristite priliku da završite poen? Trening se odigrava u kontrolisanim uslovima, pod nadzorom trenera, zamislite šta se onda dešava u glavama igrača tokom meča.
Reči i rečenice koje sami sebi upućujete igraju jednu od glavnih uloga pri odlučivanju, rešavanju problema, podižu ili smanjuju samopouzdanje, olakšavaju ostanak u momentu ili vas mogu izbaciti iz „zone“. On može biti pozitivan i negativan. Negativan razgovor, kritikovanje sebe, svojih udaraca i svoje igre onemogućava fokusiranje na igru i vraćanje u „zonu“. Pozitivan razgovor, podrška sebe olakšava vraćanje u „zonu“ i ostanak u njoj. Važno je i kakav pozitivan razgovor angažujete između poena. Previše priče i ponavljanje u sebi dugih rečenica šta to sve morate da napravite u narednom poenu, gemu ili setu, može takođe destruktivno uticati na vašu igru. Hajde da ne idem sada preširoko, već da vam dam jedan praktičan način kako možete upravljati svojim mislima. Prvi zadatak ste već dobili. To je ujedno i prvi korak kontrole vaših misli. Budite ih svesni! Počnite da slušate sebe kako razgovarate sami sa sobom. Uhvatite sebe kada se samokritikujete i samoosuđujete. Drugi korak je zaustavljanje negativnih misli. Tu vam vrlo lako može pomoći samo jedna reč, jer rekli smo da razgovor koji vodite sa sobom između poena ne treba biti dugačak. Npr STOP ili STANI. Nakon toga, svoje negativne misli prebacite u pozitivne. Evo jednog primera koji vam može pomoći u ovome. Autom kojim idete 100km/h shvatili ste da ste promašili odredište i morate ići unazad. Šta ćete prvo uraditi? Zaustaviti vozillo, zar ne?! Nakon toga ubaciti u rikverc i dati gas! Ovo možda samo zvuči lako i jednostavno, ali proces upravljanje svojim mislima je dugotrajan i iziskuje napor i trening.
No, vrlo lako razgovor koji vodite sami sa sobom u kombinaciji sa tehnikama za držanje emocija pod kontrolom i kratkim vizualizacijama čak i najnervoznijeg igrača mogu da motivišu i vrate u igru. Razgovor koji vodite sami sa sobom zaista utiče na budući sled događaja tokom meča, utiče na vaše emocije, može vas sa jedne strane obeshrabiti, izazvati depresiju, bes, beznadežnost i zgrčenost mičića, ali ukoliko on bude usmeren ka ostvarenju vašeg cilja i pravilno angažovan može probuditi optimizam, motivaciju, držati vas smirene i bolje koncentrisane.
Za kraj daću vam par primera negativnih rečenica i kako bi trebale glasiti u pozitivnom kontekstu.
„Budalo, kako si mogao da promašiš ovo?“ – „Ok, svako greši. Idemo sad na sledeći poen!“
„Šta će misliti o meni ako izgubim?“ – „Samo igraj svoju igru!“
„Samo da ne izgubim sledeći poen!“ – „Ok, idemo sad! Smiri se i samo gledaj lopu!“
„Nikada neću pobediti!“ – „Ajde idemo, poen po poen!“
„Užas jedan kako serviraš!“ – „Ajmo, ajde, ti to možeš! Samo polako, uhvati ritam!“
Zaista razgovor koji vodimo sami sa sobom može nas vrlo lako izbaciti iz „zone“, ali i u nju vratiti! Pomaže kod držanja emocija pod kontrolom, kod fokusiranja i usmeravanja pažnje na željenu stvar i omogućava nam da uživamo i igramo svoju igru. Kao što sam već rekla, to je dugotrajan i naporan rad na sebi i sastavni deo mentalnih treninga, utiče na vaše samopouzdanje i koncentraciju i čini oblast na kojoj svi teniseri moraju raditi. Nepredviđene situacije na terenu se dešavaju iz meča u meč, razni su faktori koji izbacuju igrače iz „zone“ ili ih potpuno onemogućavaju da u nju uđu, a zlatno pravilo glasi da u svakom poenu morate biti u njemu, niti u prošlom niti u budućem, već u sadašnjem! Imati dobar tim i biti pored dobre tehničke, taktičke i fizičke pripreme i mentalno spreman čini razliku između šampiona i onih koji to nisu!
Zakaži svoj prvi uvodni razgovor!
Uvodni razgovor, razgovor upoznavanja je besplatan!
+ 381 63 8 654 597
Više o mentalnim pripremama tenisera možete pogledati ovde >>>>
|
Saznajte više |